Днепропетровский национальный исторический музей

Мини-выставка «Возраст казацкой архитектуры»

Міні-виставка приурочена до 240 річниці від зведення Свято-Троїцького собору в м. Новомосковськ.

Відомим спадком козацької доби для Дніпропетровщини є Свято-Троїцький собор у Новомосковську, збудований у 1778 р. видатним зодчим Я. Погребняком. Унікальність цієї споруди полягає у тому, що вона збудована без жодного цвяху. Така особливість обумовлена вимогою козаків, які проводячи аналогії з біблійними сюжетами, хотіли, аби у церкві, побудованої на честь святої Тройці не було жодного залізного цвяху.

Троїцький собор у 1830 р. було відремонтовано. У 1887-1888 рр. – перескладено «по старому зразку», але з деякими змінами майстром-реставратором Олексієм Пахучим. Після реконструкції побудовано дзвіницю Свято-Троїцького собору. У радянські часи собор використовували як склад. Ставлення тодішньої влади до цієї духовної пам’ятки українського народу покладене в основу роману Олеся Гончара «Собор».

У фондах музею зберігається багато унікальних скарбів, що свідчать про історію храму.
Возбухи XVIII ст.

Нажаль багато архітектурних шедеврів козацьких часів, простоявши сотні років, не пережили радянської доби. Святині були жорстоко зруйновані і зараз про їх зовнішній вигляд свідчать фотографії, значну кількість яких зібрав Д.І. Яворницький. У межах міні-виставки розташовані світлини козацьких церков з м. Нікополь, с. Покровське (Нікопольський район), с. Воскресенівка (Новомосковський район).

Триватиме у залі №2 Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького з жовтня по листопад 2018 р.

Автор міні-виставки: старший науковий співробітник, к. і. н. Павленко С.С.

IMG_20181004_093515.jpg IMG_20181004_093527.jpg IMG_20181004_093537.jpg


Hosting Ukraine Creative Commons