Днепропетровский национальный исторический музей

Выставка «Александр Поль — деятель местного самоуправления Екатеринославщины»

Выставка работает: с августа 2017 до мая 2018, понедельник — пятница, с 10:00 до 16:00. Посещение по предварительному заказу.

Место расположения выставки:

Музей истории местного самоуправления Днепропетровской области (отдел Днепропетровского национального исторического музея им. Д.И. Яворницкого), здание Днепропетровского областного совета, проспект А. Поля, 2, комн. 221,

Контакты: тел. (0562) 46-34-22, (097) 522-65-27; e-mail: museum@ua.fm

1 сентября 2017 г. исполняется 185 лет со дня рождения А.Н. Поля. Итак, к этому важному юбилею открылась выставка, посвященная личности А.Н. Поля в Музее истории местного самоуправления (отдел ДНИМ в здании Днепропетровского областного совета),

Выставка представляет основные вехи жизни и деятельности Александра Николаевича Поля; особый акцент сделан на его деятельность в органах самоуправления Екатеринославщины.

На выставке можно увидеть документальные и графические материалы (в репродукциях), а также уникальные вещественные экспонаты из фондов ДНИМ им. Д.И. Яворницкого.

Это, в частности:

  • портрет Александра Поля конца XIX века;
  • рукопись Александра Поля — записка по вопросам разработки полезных ископаемых Кривого Рога и письма к нему губернского
  • редводителя дворянства А. Струкова и городского головы И. Яковлева;
  • дарственная запись 1912 о передаче вдовой А.Н. Поля части его коллекции в музей имени поля (современный ДНИМ имени Д. И. Яворницкого)
  • уникальные вещественные экспонаты из частной коллекции А.Н. Поля, переданы в коллекцию исторического музея, а именно:
    египетские ритуальные древности I тысячелетия до н.э. — статуэтки (ушебти, сфинкс и лев) и ожерелье с изображением богини Сохмет;
  • французские фарфор XVIII в .;
  • богемское стекло XIX в .;
  • керамика Ближнего Востока XIX в.

Выставка подготовлена ​​научными сотрудниками отдела «Музей истории местного самоуправления Днепропетровской области» на основе фондовых коллекций Днепропетровского национального исторического музея им. Д.И. Яворницкого.

***

Коротка історична довідка:

Олександр Миколайович Поль (1832-1890) – один із найвидатніших історичних діячів Придніпров’я другої половини XIX ст. Почесний громадянин міста Катеринослава, підприємець, громадський діяч, меценат, колекціонер. Водночас, один із найактивніших діячів органів самоврядування на повітовому та губернському рівнях: гласний повітового та губернського земств. Автор низки важливих ініціатив та проектів, передусім, проведення Катерининської залізниці та залізничного мосту через р. Дніпро у Катеринославі.

Народився 20 серпня (1 вересня) 1832 р. у селі Малоолександрівка Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії в родині поміщиків. Будинок колишньої садиби зберігся до сьогодні. Закінчив Дерптський університет у 1854 р. зі ступенем та правами кандидата дипломатичних наук.

Бажаючи присвятити себе справі розвитку рідного краю – Олександр Поль робить життєвий вибір – і повертається на Катеринославщину. Тут він одразу ж почав брати активну участь в економічному та громадському житті губернії. З 1858 р. – член Катеринославського дворянського комітету з улаштування дворянського побуту. У 1860 р. обраний депутатом від Катеринославщини у комітет по виробленню проекту селянської реформи у м. Санкт-Петербург. У листопаді 1860 р. був особисто прийнятий імператором Олександром II.

О.М. Поль стояв біля витоків земського самоврядування на Катеринославщині. У 1866 р. був обраний гласним Верхньодніпровського повітового та Катеринославського губернського земських зібрань. 16 (28) вересня 1866 р. брав участь у першому засіданні Катеринославського губернського земства. З цього часу О.М. Поль – один із найбільш активних земських діячів. Висував різні ініціативи та проекти щодо земської освіти, медицини, статистики, транспортного забезпечення та ін.

З 1866 р. – член Училищної ради губернії. З 1869 р. – почесний мировий суддя та голова з’їзду мирових суддів. З 1871 р. – член попечительної ради Маріїнської жіночої гімназії. З 1871 р. – член Імператорського Одеського товариства історії та старожитностей. З 1884 р. – почесний попечитель Катеринославського реального училища. З 1887 р. – попечитель Катеринославської губернської земської лікарні.

Влітку 1866 р. віднайшов поклади залізної руди у місцевості Дубова балка неподалік Кривого Рогу. О.М. Поль поклав початок промисловій розробці покладів Криворізьких руд.

Найголовнішою заслугою О.М. Поля вважають доведення до реалізації проектів утворення Катерининської (Придніпровської) залізниці та будівництва залізничного мосту через Дніпро у м. Катеринослав, які були відкриті 18 (30) травня 1884 р.

Ця подія поклала початок новому етапу в історії міста – періоду «індустріального буму». Катеринослав зростав та розвивася нечуваними темпами. Територія міста до 1917 р. збільшилася в 4 рази. Населення міста зростало в 2 рази за кожні 10 років (в кінці XIX ст. – 120 тис., у 1917 – більше 200 тис. осіб). Катеринослав – «місто залізної лихоманки», перетворився на одне з найбагатших міст Східної Європи. Центральна частина міста отримала вишуканий архітектурний вигляд.

У 1887 р. за заслуги перед містом О.М. Поль та Г.П. Алексєєв (предводитель дворянства), які разом відстоювали в Санкт-Петербурзі проекти залізниці та мосту, були удостоєні звання «почесний громадянин Катеринослава».

Помер 26 липня (7 серпня) 1890 р. від серцевого нападу. Похорон О.М. Поля зібрав тисячі осіб і відбувся на Севастопольському кладовищі у м. Катеринославі.

Речовий комплекс із фондів ДНІМ, репрезентує різні сторони життя та діяльності О.М. Поля. Предмети, пов’язані з особистістю О.М. Поля, збереглися у відносно невеликій кількості.. На виставці представлені, зокрема, рукописи О.М. Поля російською та французькою мовами, а також векселі, та інші документи, які стосуються економічних та правових відносин щодо покладів залізних руд на Криворіжжі. Також представлені окремі листі О.М. Полю від діячів місцевого самоврядування – губернського предводителя дворянства А. Струкова та міського голови Катеринослава І. Яковлєва.

З 1887 р. О.М. Поль відкрив у Катеринославі приватний археологічний музей, експозиція якого згодом частково влилася в фонди Обласного музею імені Поля у Катеринославі (нині ДНІМ імені Д.І. Яворницького). На виставці представлені відповідні документи: стаття з характеристикою приватного музею, оригінал дарчого запису дружини О.М. Поля. Нарешті, на виставці представлена частина унікальних речей з колекції О.М. Поля: єгипетські ритуальні старожитності, кераміка Туреччини та Кавказу, французькі порцеляна та богемське скло.

Питання увічнення пам’яті почесного громадянина Катеринослава постало вже після його смерті у 1890 р. У 1891 р. був відкритий перший пам’ятник-бюст О.М. Полю на Криворіжжі (скульптор Б. Едуардс), який 1908 р. був вкрадений. У 1996 р. відкрито пам’ятник-бюст у м. Кривий Ріг. У 1990-і рр. встановлено меморіальну дошку на будинку, де О.М. Поль мешкав у Катеринославі (Соборна площа, 10). 12 вересня 2002 р. урочисто відкрито пам’ятник О.М. Полю у м. Дніпропетровську в курдонері будинку на просп. К.Маркса (Яворницького), 79. У 2015 р. проспект Кірова було перейменовано на проспект Олександра Поля. На початку XXI ст. місто на Дніпрі та край у цілому нарешті віддали данину пам’яті своєму почесному громадянину.

Підготував М.Е. Кавун

01.jpg 02.jpg 03.jpg 07.jpg 04.jpg 05.jpg


Hosting Ukraine Creative Commons